Ko si oba želita skupnega koraka naprej, najprej vsak zase poskrbita za svoje počutje in razpoloženje.
Ko smo sami v sebi mirni, z občutkom, da smo ukoreninjeni v svojem središču, imamo precej več možnosti, da na polno in zavestno vstopimo v odnos s partnerjem.
Konflikti so zunanji izraz notranjih neskladij. Izrazijo se lahko kot glasen prepir ali kot tiho muljenje in ignoranca, kar je še posebej škodljivo za odnos. Hkrati pa je konflikt priložnost, ki vaju še bolj zbliža, saj osvetli sicer spregledane teme.
Kako torej izziv konfliktnega skupnega časa izkoristiti kot priložnost za večjo svežino in bližino?
1. Obnovita začetek vajine veze in okrepita občutek smisla. Najprej
vsak sam s sabo, potem
skupaj. »Zakaj sva prišla skupaj? Kaj je tisto, kar naju je privleklo skupaj? V čem je najin privlak? Kateri so najini močni skupni imenovalci? V čem je smisel in namen najinega odnosa? Zakaj želiva biti skupaj?«
2. Svoje misli, občutke, stališča in poglede izražajta z »jaz« sporočili. Na primer: »Ob tem kar slišim, se počutim prizadeto in žalostno.« »Veliko mi pomeni, če sva prijazna drug z drugim. Prosim, povej to na drug način.« »Jaz vidim to situacijo drugače. Mi lahko prisluhneš prosim?«
3. V konfliktu se vnaprej dogovorita za pravila
»konstruktivnega konfliktnega pogovora«. Na primer: Žaljivke, zbadljivke, dajanje imen (npr. šefica, gospa-ki-ima-vedno-prav …): ni dovoljeno. Ko prvi govori, drugi posluša tako, da prvega gleda v oči. Ko prvi pove, drugi za njim ponovi, kar je slišal in preveri, če je to to, kar je prvi želel povedati.
4. Med »konstruktivnim konfliktnim pogovorom« se dotikajta. Ja, sprva zveni kot znanstvena fantastika, a vsi, ki so zmogli ta korak, poročajo o neverjetno blagodejnih učinkih. :)
Kvaliteta življenja je enaka kvaliteti odnosov.
Tako kažejo mnoge raziskave o sreči in kvalitetnem življenju.
Vlagajte v kvaliteto! Splača se in vredno je. :)
Imate tudi vi težavo, na katero želite odgovor in nasvet?
Pišite nam!